همه چیز در مورد شغل نانوایی

امروزه استفاده از شغل های مختلف در کشور های متفاوت با سبک زندگی آن ها همواره مورد توجه بسیاری از افراد می باشد. یکی از شغل هایی که همواره مورد توجه بسیاری از افراد برای انجام دادن می‌ باشد، شغل نانوا است. نانوایی به عنوان یکی از شغل های بسیار کاربردی دارای بخش ها و نکات مختلفی می باشد که افراد باید با توجه به آن ها نسبت به انجام این شغل اقدام نمایند. ویژگی‌ها و نکاتی که در مورد این شغل وجود دارد، همواره بسیاری از افراد را بر آن داشته تا با استفاده از این شغل به کسب درآمد بپردازند. لذا ما در این مطلب قصد داریم شغل نانوایی، محیط‌ های که در آن به فعالیت می پردازند، درآمد از این شغل، جنسیت، سن و سال و سطح افرادی که آن را انجام می دهند را مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه شما نیز به انجام این کار علاقه مند می باشید، متن ما را تا به پایان همراهی نماید تا با نکات مهم در مورد این موضوع آشنایی پیدا کنید.

شغل نانوا

نان و نانوایی از گذشته تا به امروز همواره مورد توجه بسیاری از افراد با سطوح مختلف می باشد. لذا نان به عنوان یکی مهمترین چیزهایی از وعده های غذایی محسوب می‌ شوند که بسیاری از افراد در روزمره از آن استفاده می ‌کنند. به همین دلیل شغل نانوایی به عنوان یکی از مهم ترین شغل ها مورد توجه بسیاری از افراد بوده و هست. بسیاری از کسانی که به انجام این شغل علاقه مند می باشند، نانوایی های کوچکی را برای خدمت رسانی به مردم تهیه کرده و به آن ها خدمات ارائه می دهند. این شغل به عنوان یکی از شغل های کاربردی در تمامی کشور ها به صورت های مختلفی مورد استفاده می باشد. لذا افراد به گونه های مختلف نسبت به انجام این شغل اقدام می نمایند. روش های صنعتی و سنتی همواره مورد توجه بوده و نان‌ هایی که آن ها تولید می کنند را بسیاری از افراد مصرف می نمایند. اگر بخواهیم نانوایی را در یک جمله ی کوتاه معرفی نماییم، می توان گفت که این شغل به معنای استفاده از آرد جو و گندم با افزودن یکسری از چیزها و به وجود آوردن خمیر و تبدیل آن به نان می باشد. نان ها دارای نمونه های مختلفی می باشند که اگر بخواهیم نمونه های متفاوت آن را در ایران مورد بررسی قرار دهیم، می توان به انواع نان های لواش، سنگک، انواع نان های فانتزی، بربری و… اشاره کنیم.

محیط های کاری نانوا

شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش آید که محیط های کاری نانوایی چه تفاوتی می تواند داشته باشد. در این مورد می توان گفت که محیط های کاری که نانواها مورد استفاده قرار می دهند، ممکن است که هیچ گونه تفاوتی از لحاظ کارایی نداشته باشند. اما نوع خدمت رسانی آن ها متفاوت است. به طور مثال نانوا ها ممکن است در یک مغازه کوچک که یکی از نمونه ‌های انجام فعالیت در این شغل می باشد، فعالیت نمایند. بعضی از نانواهای دیگر می توانند در محیط های صنعتی که به تولید انواع نان اقدام می نمایند مشغول شوند و این کار را به نحو احسنت انجام دهند. لذا خبازخانه های مختلفی در محیط های متفاوت وجود دارد که انواع نان را برای افراد تولید و به آن ها ارائه می ‌دهند. انواع خبازخانه هایی که به تولید نان اقدام می نمایند، خباز خانه های بیمارستانی، پادگانی، دانشگاهی و… می باشد. می ‌توان گفت افرادی که به این شغل علاقه مند می باشند، می توانند پتانسیل خود را در محیط های مختلف نشان دهند.

در آمد از شغل نانوا

از مهمترین سوال هایی که برای افراد علاقه ‌مند به شغل نانوایی پیش می ‌آید این است که درآمد این شغل چگونه می باشد. در این مورد می توان گفت که درآمد این شغل با توجه به نوع کار و بخشی که افراد در آن فعالیت می ‌کنند، می ‌تواند متفاوت باشد. گفتنی است صاحب شغل بودن و یا کارگر بودن در این شغل می تواند در قیمت و درآمدی که شما حاصل می‌ نمایید، تاثیرگذار باشد. به طور مثال بعضی از افراد، صاحبان نانوا یی می باشند که به طبع درآمد بیشتری را از این شغل خواهند داشت. اما بعضی از افراد تنها به صورت کارگری برای محیط های مختلف فعالیت می‌ کنند که این افراد یک درآمد معین دارند و سر ماه آن را دریافت می کنند. اگر بخواهیم درآمد این شغل را بررسی کنیم، می‌ توان گفت که این شغل یک درآمد متوسط برای خانواده های بسیار متوسط رو به پایین دارد. البته در بعضی از اوقات می توان این شغل درآمد خوبی را برای افراد به همراه داشته باشد. به طور مثال بعضی از افراد هستند که با انجام این شغل در محیط های صنعتی حقوق های بالایی را دریافت می‌ کنند. در کل می‌ توان گفت که درآمد این شغل با توجه به سطح کاری که افراد انجام می ‌دهند و تخصصی که در انجام این کار دارد، می تواند متفاوت باشد. افراد باید با توجه به این نکات نسبت به انجام آن اقدام کنند. در صورتی که درآمد این کار می تواند هزینه های زندگی شما را تامین کند، می توانید نسبت به انجام آن اقدام نمایید.

شغل نانوا

یکی دیگر از نکات مهم در زمینه انجام شغل نانوایی، جنسیت افراد می باشد. سوالی که پیش می آید این است که آیا جنسیت در انجام این شغل مهم می باشد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که خیر، انجام این شغل هیچ ربطی به جنسیت افراد ندارد. اما اغلب مردان در محیط های زمخت نانوایی که از گرمای بسیار زیادی برخوردار است فعالیت می نمایند. البته زنان نیز در بخش‌ های مختلفی از این شغل کار خود را انجام می دهند. اغلب زنانی که در محیط های نانوایی فعالیت دارند، می‌ توانند در نانوایی ها که انواع نان های فانتزی مانند نان ساندویچ و یا نان های کارخانه ای را تولید می‌ کنند، فعالیت نمایند. گفتنی است بیشترین آمار کار کردن بانوان در محیط های تولید نان در نانوایی های صنعتی و یا همان کارخانه های تولید نان می باشد. لذا افراد می ‌توانند در این محیط ها انواع نان ها را تولید کنند و از تمامی افراد با جنسیت های مختلف استفاده نمایند.

سن و سال در انجام این شغل

یکی دیگر از موضوعاتی که همواره مورد توجه افراد برای انجام این شغل می باشد، این است که آیا انجام این کار بازه سنی خاصی را دارد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که بله، انجام شغل نانوایی با توجه به سختی که این کار دارد باید توسط یک بازه سنی خاص انجام شود. لذا افرادی که در نانوایی ‌ها فعالیت می‌ کنند، نه سن بالایی باید داشته باشند و نه دارای سن پایین باشند.  لذا با توجه به شرایط سخت کاری افراد با سن پایین و یا سن بالا، با توجه به مشکلات بدنی که دارند، ممکن است اذیت شده و در ادامه مشکلات جسمانی برای آن ها به وجود آید. گفتنی است بهترین بازه سنی که افراد برای انجام این شغل استفاده می نمایند، بازه سنی ۲۰ تا ۴۵ سال می باشد. لذا افراد در این بازه زمانی دارای شرایط بهتری برای انجام کار می باشند و همین موضوع باعث می ‌شود تا بسیاری از افراد بتوانند به راحتی نسبت به انجام آن اقدام نمایند. توصیه ما به افراد در سنین بالا و سنین پایین است که از انجام این کار خودداری نمایند. لذا هر آنچه که برای آن ها درآمدزایی داشته باشد، می ‌تواند ۲ برابر آن ضرر و زیان به آن ها بزند.

آیا علاقه ای در انجام این شغل وجود دارد؟

از دیگر نکاتی که در مورد انجام این شغل وجود دارد، این است که آیا علاقه ای در انجام این شغل در افرادی که به این شغل روی آورده اند، وجود دارد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که بحث علاقه یکی از مهمترین ویژگی هایی است که افراد باید در زمان انجام هر شغلی به آن توجه داشته باشند. در مورد اینکه آیا افراد به انجام این شغل علاقه مند می باشند یا خیر، می توان گفت که هر فردی که در یک شغل فعالیت می کند، یا مهارت آن را دارد و یا به آن علاقه مند می باشد. گفتنی است دلیل کسب مهارت داشتن علاقه به انجام آن کار می باشد. پس می توان گفت هیچ گاه هیچ فردی کاری را بدون علاقه انجام نمی ‌دهد. در مورد این شغل باید گفت که بعضی از افراد هستند که به دلیل مشکلات مالی نسبت به انجام این کار اقدام می نمایند. اما تعداد آن ها بسیار محدود و انگشت ‌شمار می باشد. لذا بسیاری از افراد هستند که با توجه به علاقه ای که دارند، نسبت به انجام این شغل اقدام می ‌نمایند.

زمان کاری این شغل

از دیگر نکات مهمی که در مورد انجام این شغل وجود دارد این است که زمان کاری که برای این شغل در نظر گرفته شده است، چند ساعت در روز می باشد. در این مورد می توان گفت که زمان کاری در این شغل با توجه به نوع نانوایی که افراد در آن به انجام این خدمت رسانی اقدام می کنند، می تواند متفاوت باشد. در قدیم رسم بر این بوده که نانوایان از صبح زود درب نانوایی را باز کرده و به پختن آن اقدام می نمودند. لذا امروزه با توجه به صنعتی شدن بعضی از نان ها ساعت کاری این شغل دستخوش تغییراتی شده است. اما باز هم افرادی که به صورت سنتی به انجام این شغل اقدام می ‌نمایند، از صبح ساعت ۵ تا ۱ بعد از ظهر و از ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۸ غروب به کار می پردازند. در بعضی از اوقات این نانوایان به صورت شبانه روزی به شغل خود اقدام می کنند. گفتنی است که این شغل از دسته شغل هایی می باشد که دارای بازه زمانی بسیار بالایی برای انجام این فعالیت می باشد.

نکات مهم در انجام شغل نانوایی

افرادی که به انجام این شغل اقدام می نمایند، باید توجه داشته باشند که این شغل به عنوان یکی از مشاغل سخت همواره مورد توجه افراد قرار گرفته است. لذا افرادی که نسبت به انجام این شغل اقدام می نمایند، باید سعی کنند تا از بنیه بدنی خوبی برخوردار باشند. لذا این شغل دارای سختی های خاص خود می باشد و افرادی که دارای توان بدنی خوبی نیستند، ممکن است در ادامه به مشکلاتی بر بخورند. داشتن بیمه در انجام این شغل می تواند همواره مورد توجه افراد باشد. لذا سعی کنید که از صاحبان مشاغل درخواست کنید که شما را بیمه نمایند تا در صورت حوادث احتمالی، بتوانید مشکلات خود را برطرف نمایید. این شغل مخصوص افرادی است که با شرایط سخت کاری آشنایی داشته باشند و بتوانند به بهترین شکل ممکن نسبت به انجام آن اقدام نمایند. در کل می‌ توان گفت این شغل در تمامی کشورهای مختلف، به صورت های متفاوتی صورت می‌ گیرد. توصیه ما به افراد این است که در انتخاب این شغل وسواس کامل را به خرج داده و بهترین نمونه آن را برای ادامه فعالیت اقتصادی خود انتخاب نمایند.

بحث پایانی

در پایان می توان گفت افرادی که به انجام این شغل اقدام می نمایند، باید به نکاتی که در متن بالا به آن اشاره شد توجه داشته باشند. تا بتوانند بهترین کارایی را در انجام این شغل را داشته باشند. این شغل همواره بسیاری از علاقمندان را به خود جذب کرده تا با توجه به پارامترهای مختلفی که در این شغل وجود دارد، نسبت به درآمدزایی بپردازند. گفتنی است این شغل به عنوان یکی از شغل های کاربردی می ‌تواند درآمد بالایی داشته باشد که باید با هوش و برنامه ‌ریزی مناسب افراد همراه شود. امیدواریم توانسته باشیم نکات مهم در زمینه انجام شغل نانوایی را برای افراد مورد بررسی قرار داده باشیم. از اینکه تا پایان با ما بودید سپاس گزاریم.

اسکرول به بالا